Quantcast
Channel: Aktuality – Fakulta mezinárodních vztahů – Vysoká škola ekonomická v Praze
Viewing all 821 articles
Browse latest View live

Rozhovor o běžném pracovním dni vedení FMV: Děkan

$
0
0

IMG_2060

Děkan je jedním z nejdůležitějších lidí na FMV. Výrazně ovlivňuje životy studentů i zaměstnanců fakulty. Co všechno tedy spadá do jeho kompetencí? Co je součástí jeho pracovní nápně a jaký je jeho běžný pracovní den? Současný děkan Fakulty mezinárodních vztahů doc. Ing. Josef Taušer, Ph.D., který do funkce nastoupil 1. února tohoto roku, v následujícím rozhovoru prozradil, jak vypadá jeho každodenní rutina, ale například i to, jak relaxuje.

 

 

  1. Jak většinou vypadá začátek Vašeho pracovního dne?

Nejprve zkontroluji došlou elektronickou poštu a roztřídím si ji podle důležitosti na zprávy k okamžité odpovědi, zprávy k přeposlání relevantním kolegům (obvykle proděkani či vedoucí kateder), zprávy vyžadující rozsáhlejší reakci a zprávy k smazání. Dále obvykle vyřídím písemné materiály, které vyžadují podpis děkana. Následují různé skupinové či individuální schůzky, případně výuka dle programu pro daný den.

  1. Víte každý den dopředu, co Vás čeká?

Ano, využívám kalendář v Outlooku, do kterého schůzky plánuji. Kalendář má pro zápis zpřístupněna rovněž sekretářka děkana, přes níž se ke mně většina kolegů a externích návštěv objednává. Je to docela efektivní systém. Máme vymezené konkrétní časy pro konkrétní typy návštěv, takže např. v oficiálních konzultačních hodinách přijímám pouze studenty, kteří za mnou jdou z titulu mé funkce vyučujícího, garanta předmětů a vedoucího kvalifikačních prací. V záležitostech, které se týkají agendy děkana, se pak každý musí objednat právě přes sekretariát.

  1. Míváte hodně schůzek, pokud ano, s kým?

Ano, v průměru tak 5 denně. Zatím jsou to hlavně proděkani, vedoucí kateder, zástupci zahraničních univerzit a externí zájemci o různé formy spolupráce s FMV. Specialitou FMV je pak také pravidelné každotýdenní setkání děkana s některým ze zahraničních velvyslanců působících v Praze v návaznosti na jejich vystoupení ve výuce. Během prvního měsíce ve funkci jsem se tak mj. setkal s ministrem průmyslu a obchodu a velvyslanci Japonska, Číny, Palestiny a Holandska.

  1. Čemu se konkrétně dnes budete muset věnovat nejvíce?IMG_2038

Dnes se budu věnovat zejména problematice rozpočtu VŠE a návazně i FMV. Je to docela komplikovaný systém, který mě ovšem zajímá i z profesního hlediska, takže se na to těším!

  1. Čím obvykle v práci končíte?

Překontroluji a roztřídím došlou elektronickou poštu dle ranního postupu.

  1. Co děláte ve volných chvílích? Jak relaxujete?

Rád sportuji (nyní zejména běh, dříve cyklistika) a chodím do sauny. Někdy také zajdu na dobrou večeři s přáteli.


PŘIPOMENUTÍ – Nabídka stipendií pro dvě místa v rámci letní školy SUIBE v Šanghaji a Pekingu

$
0
0

FMV obdržela nabídku na stipendia pro dva studenty v rámci letní školy SUIBE (17. – 30. 7. 2016). Studenti budou osvobozeni od školného a platí pouze dopravu. V případě zájmu si mohou zaplatit nepovinný třetí týden pobytu.

FMV případné zájemce o účast podpoří stipendiem 10000,- Kč.

Přihlášky (strukturovaný životopis a motivační dopis, oboje v angličtině) jsou přijímány do konce března, a to na e-mailové adrese radek.cajka@vse.cz.

Další informace v tomto informačním letáku.

První běh s FMV

$
0
0

ProběhIMG_2386nout se s děkanem? I to je na FMV možné!

V úterý 22. března se v podvečer na Vítkově pod sochou Jana Žižky sešla skupina složená jak z běžeckých nadšenců, tak i z těch, co si zkrátka nechtěli nechat ujít tuto jedinečnou příležitost. Již od začátku panovala příjemná a pozitivní nálada, ve které se všichni uvolnili a mohli si tak užít běh naplno.

Josef Taušer, děkan fakulty, všem příchozím poděkoval a nastínil, jak bude akce probíhat, kudy a jak se poběží. Trasa byla dlouhá zhruba 5 kilometrů a tempo spíše oddechové, aby se spolu účastníci mohli bavit. Zdatnější sportovci si daný okruh mohli zaběhnout dvakrát, napodruhé ve svižnějším tempu. Méně zkušení běžci si samozřejmě mohli okruh kdykoli zkrátit.

Běh pouze nenamáhal nohy, ale umožnil seznámení s novými lidmi!

Nezapomeňte, že možnost proběhnout se s panem Taušerem či ředitelem Centra evropských studií Jarolímem Antalem máte od 22. 3. každé úterý a to až do konce semestru. A pokud budete běhat pravidelně (zúčastníte se alespoň pěti termínů), budete odměněni tričky a mikinami s logem VŠE!

Na běh se můžete zaregistrovat zde.

IMG_2401IMG_2396

Přednáška velvyslance: Brazílie ve 21. století

$
0
0

1280px-Flag_of_Brazil.svg_Brazílie byla na počátku nového tisíciletí desátou největší ekonomikou světa, v roce 2014 co do ekonomické výkonosti už obsadila místo sedmé. Patří do skupiny zemí BRICS, je klíčovým aktérem vztahů globálního Severu a Jihu a její ekonomický i politický vývoj je určující pro celou Jižní Ameriku.

Na jakých základech stojí ekonomický vzestup největší latinskoamerické země?
Jaké jsou její vyhlídky do budoucna?

Tyto a další otázky zodpoví Jeho Excelence George Monteiro Prata, velvyslanec Brazilské federativní republiky, v rámci své přednášky „Brazílie ve 21. století“ a v následné diskusi.

Přednáška i diskuse se konají v angličtině.

KDY: Úterý 5. dubna 2015 od 16:15
KDE: Vysoká škola ekonomická v Praze, místnost RB 211

Srdečně zvou Katedra politologie a Katedra románských jazyků Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

Přednáška baronky Lucy Neville-Rolfe – Prohlubováni jednotného trhu: Benefity pro podnikání

$
0
0

Centrum evropských studií VŠE ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojeného království Velké Británie a Severního Irska si vás dovolují pozvat na přednášku náměstkyně ministra pro obchod a inovace Velké Británie baronky Lucy Neville-Rolfe

Prohlubováni jednotného trhu: Benefity pro podnikání

Baroness_Neville-Rolfe

Přednáška se koná 4. dubna v 12:45 v Likešove aule v rámci předmětu 2SE202 Světová ekonomika.

Přednáška a diskuze proběhnou v anglickém jazyce.

 

Účast prosím potvrďte na ces@vse.cz

 

921

Jaké to je být vysokoškolákem? Stínování výuky na FMV pro zájemce o studium

$
0
0

clanekJaké to je být vysokoškolákem? Chodit na přednášky a cvičení, dát si oběd v Akademickém klubu a popovídat si s ostatními studenty? To všechno měli možnost zažít studenti, kteří se přihlásili na Stínování výuky na Fakultě mezinárodních vztahů. Skoro 40 středoškoláků v úterý 22. března usedlo do lavic vedle svých starších kolegů a nechali se okouzlit atmosférou vysoké školy. Další stínování se koná 19. dubna.

Jak účastníci Stínování výuky tuto akci hodnotí?

„Určitě v pořádání Stínování pokračujte i nadále, pro budoucí studenty je to skvělá příležitost dozvědět se víc o škole a poznat trochu blíže, jak to na ní skutečně funguje. Já osobně jsem si akci moc užil a přesvědčil jsem se, že FMV je směr, kterým bych se jednoznačně chtěl ubírat, za což vám moc děkuju.“

„Moc se mi líbil nápad s projektem Stínování výuky, jelikož jsem se ještě s něčím takovým na jiných vysokých školách nesetkala. Hodně mi to pomohlo se rozhodnout, jestli je to opravdu škola, kde bych chtěla studovat. Takže určitě doporučím i mým známým, kteří váhají, aby se na VŠE také podívali. :-)“

Chtěli byste také zažít jeden den v kůži vysokoškoláka? Pak neváhejte a přihlaste se na další termín Stínování výuky, které se koná v úterý 19. dubna, přihlásit se můžete zde.

Na jaký program se můžete těšit?

  • návštěva přednášek a cvičení
  • diskuze se současnými studenty
  • prohlídka školy
  • oběd v Akademickém klubu
  • prostor pro Vaše dotazy

Více informací o Stínování výuky najdete zde.

IMG_2361

Rozhovor o běžném pracovním dni vedení FMV: Proděkan pro rozvoj a finance

$
0
0

IMG_2413Hned po děkanovi patří mezí nejvýznamnější členy vedení Fakulty mezinárodních vztahů čtyři proděkani. Každý z nich se soustředí na jinou oblast související s chodem celé fakulty. V tomto rozhovoru se dočtete, jak vypadá běžný den Ing. Mgr. Petra Štěpánka, Ph.D., proděkana pro rozvoj a finance.

1. V kolik hodin a čím obvykle začíná Váš pracovní den?

Pracovní den pravidelně začíná vykopáním dětí z postelí a jejich co možná nejméně násilným přesunem v co možná nejuspokojivějším stavu do jejich školských zařízení. Vás asi ale zajímá škola naše. Tam dorazím obvykle na devátou a buď se rovnou začíná nějakou schůzí – kolegium děkana, schůze katedry, poradní skupina rektorky pro finance a rozpočet apod., nebo pracuji ve své kanceláři. Tradiční je samozřejmě permanentní vyřizování emailů, jinak si člověk většinou hraje s čísly (v době příprav a sestavování rozpočtu) či se slovy (v době tvorby výroční zprávy či přípravy různých projektů).

2. Kam většinou chodíte na oběd?

Na oběd chodím téměř výhradně do menzy.

3. Pracujete výlučně ve škole nebo někdy musíte jít i mimo ni?IMG_2429

Pracovní schůzky mimo školu u mne určitě nejsou zdaleka tak časté jako u pana děkana či proděkanů pro zahraničí a vědu, kteří to setkávání mají přeci jen více v náplni práce, ale odehrávají se. Jedním ze zdrojů, o které se na fakultě ucházíme, jsou prostředky z evropských fondů. V rámci své činnosti jsem se takto účastnil různých konzultací a školení k dané oblasti. Ještě možná častější jsou ale schůzky, které souvisejí s odbornou a vědeckou činností na mé domovské Katedře podnikového a evropského práva. Hodně se zde věnujeme problematice ochrany spotřebitele a v uplynulých dvou letech jsme v rámci projektu TAČR absolvovali řadu setkání s aktéry v této oblasti. Mimochodem v pondělí se chystáme na Úřad vlády, kde se budeme věnovat přípravě diskusního Kulatého stolu na téma ochrany spotřebitele na digitálním trhu.

4. Kolik času Vám zabere přednášení?

Je to velmi odlišné v zimním a letním semestru. Těžiště mé přednáškové činnosti představuje celoškolský základní kurz práva. Situace se vyvinula tak, že skoro všichni studenti na škole mají tento předmět ve studijních plánech v zimním semestru. Obvykle to pro mne znamená dvě čtyřhodinové přednášky v týdnu plus dílčí části kurzů či jednotlivé přednášky pro studenty našeho oboru Právo v podnikání. Na letní semestr zbývají většinou už jenom tyto dílčí přednáškové povinnosti. Ale zase je obvykle více studentů, kteří finalizují své kvalifikační práce, takže se člověk nenudí.

5. Co Vás na Vaší práci nejvíce baví?

V pedagogické oblasti určitě práce v menších sIMG_2451kupinách a nejlépe ještě nad tématy, kterým se profesně věnuji intenzivněji. Třebas taková debata s deseti studenty nad problematikou veřejných zakázek, kteří o tu diskuzi mají skutečný zájem a jsou ochotni se zapojit, je pro mne skutečně velmi osvěžující. Bohužel není možné většinu výuky tímto způsobem provozovat. V oblasti proděkanské musím přiznat, že mne skutečně baví „hraní s čísly“. Tím samozřejmě nemám na mysli nějaké pokoutní machinace, ale zejména různé analýzy. Konečná částka, jaká bude v daném roce přidělena na fakultu, závisí na velkém množství dílčích faktorů a je samozřejmě důležité sledovat, které a jak moc ten konečný výsledek ovlivňují, a jestli je jsme schopni do budoucna ovlivňovat. Vůbec nejzábavnější pak samozřejmě je, když zjistíte, že to letošní číslo je větší než to loňské.

6. Co děláte, když Vaše pracovní povinnosti skončí, jak relaxujete?

Tak tady bych se mohl vrátit na začátek a jmenovat v první řadě rodinu. Jinak nemohu nezmínit házenou, kterou stále ještě provozuji jako aktivní hráč a která pro mne byla velmi důležitá i během studií na VŠE. Moje nejintenzivnější mezilidské vazby s lidmi v rámci VŠE vznikly nebo se prohloubily díky partě lidí okolo házené. Určitě také přičiněním dlouholetého vedoucího CTVS Miloše Pádivého.

Změna rozdělení kompetencí proděkanů při schvalování předmětů studovaných v zahraničí

$
0
0

S účinností pro výjezdy v ZS 2016/2017 a později se mění rozdělení kompetencí proděkanů spojených s administrací výměnných studijních pobytů:

  • Learning Agreement a Study Abroad Course Plan i jejich změny schvaluje a podepisuje proděkan pro zahraniční vztahy a PR Ing. Radek Čajka, Ph.D.
  • Žádost o uznání předmětů vystudovaných v zahraničí schvaluje a podepisuje proděkan pro pedagogickou činnost doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D.
  • podrobné informace naleznete v intranetu FMV v sekci Studium a praxe v zahraničí a na stránkách OZS

 

Proděkan pro pedagogickou činnost
statutární zástupce děkana
doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D.
místnost: NB 207, telefon:
pavel.hnat@vse.cz

Proděkan pro zahraniční vztahy a PR
Ing. Radek Čajka, Ph.D.
místnost: NB 208,  telefon:
radek.cajka@vse.cz


Druhá evaluace studijních referentek FMV

$
0
0

churchill1-150x150Od 1. do 30. dubna 2016 mají studenti Fakulty mezinárodních vztahů již druhou možnost ohodnotit služby studijního oddělení a studijních referentek FMV prostřednictvím anonymního e-průzkumu v ISIS. Hodnocení studijního oddělení vzniklo z iniciativy studentské kurie Akademického senátu FMV a bude probíhat pravidelně. Využijte této příležitosti a pomozte nám zlepšovat služby FMV.

Průzkum v ISIS

Průzkum s názvem Evaluace studijních referentek FMV 2016 naleznou studenti FMV od 1. dubna do 30. dubna v ISIS, a to v:

eAgenda — ePrůzkumy — Evaluace studijních referentek FMV

Struktura a cíl dotazníku

Letos se opakuje jen první část dotazníku, která je zaměřena na služby studijního oddělení, jejich kvalitu a frekvenci využívání studenty. Její součástí je také hodnocení služeb poskytovaných konkrétní studijní referentkou. Cílem této sekce je získání relevantní zpětné vazby o službách studijních referentek, ale také informování o rozsahu agendy, kterou studijní referentky pro studenty vykonávají.

Předem děkujeme za Vaše odpovědi.

Join prestigious English master program EGEI

$
0
0

WouEGEI-logo.pdfld you like to study the next academic year at three different countries, obtain two academic degrees and devote your intellectual capacity to the fields of economics of globalization, international trade and integration? The full-time Master of Arts (M. A.) in Economics of Globalization and European Integration program can offer all of these for you being organized at universities in France, Spain and the Czech Republic.

 

 

Whole program is conducted in English language. For every student Erasmus+ scholarships are provided. Deadline for applications April 30, 2016. English language certificates accepted till end of May 2016.

You can get more info at http://egei.vse.cz/

You can also watch the program video.

Výběrové řízení na stáž: Ministerstvo zahraničních věcí ČR – oblast ekonomické diplomacie

$
0
0

Stáž na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky – pozice v oblasti ekonomické diplomacie

Fakulta mezinárodních vztahů vyhlašuje ve spolupráci s MZV ČR výběrové řízení na stáž na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Nabídka je určena pro studenty navazujícího magisterského studia Fakulty mezinárodních vztahů (především vedlejší specializace Ekonomická diplomacie) a bude uznána do studia za 6 ECTS jako 22F413 Odborná stáž – krátkodobá.

Stáž probíhá v Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Zaměření stáže

Stáž bude zaměřena na operativní i dlouhodobé úkoly v následujících oblastech:

  • spolupráce při přípravě podkladů a stanovisek k bilaterálním jednáním,
  • zpracovávání průřezových materiálů ekonomického charakteru (především analýzy a souhrnné informace o vývoji zahraničního obchodu),
  • poskytování podpory českým podnikům a jejich obchodně-ekonomickým zájmům ve vnějších ekonomických vztazích,
  • praktická asistence při přípravě konferencí, seminářů či setkání se zástupci firem a podnikatelských asociací.

Délka stáže

Délka stáže je určována individuálně s ohledem na účel stáže. Standardně se jedná o nejméně 20 až 25 hodin týdně po dobu tří měsíců s možností případného prodloužení. Stáže budou probíhat postupně v období od dubna 2016. Počet míst je omezen kapacitou na straně MZV.

Podmínky stáže

Nutná je znalost anglického jazyka nejméně na úrovni B2 a uživatelská znalost MS Office. Stáží se nezakládá pracovněprávní vztah a nevzniká při ní nárok na plat ani na sociální a zdravotní pojištění. Náklady spojené se stáží (doprava, pobyt, strava apod.) hradí vysílající organizace nebo stážista sám.

Uchazeč o stáž musí dodat:

  • dotazník k žádosti o stáž a další náležitosti, které jsou přílohami dotazníku,*
  • průměrný prospěch,
  • motivační dopis v českém jazyce,
  • stručnou esej v českém jazyce v rozsahu 4 normostran na vybrané téma v oblasti ekonomické diplomacie či podpory exportu (téma dle vlastního uvážení).

Přihlášky do výběrového řízení zasílejte mailem na adresu eva.grebe@vse.cz do 18. dubna 2016. Výsledky prvního kola budou známy do 20. dubna 2016.

Výběrové řízení je dvoukolové. Uchazeči vybraní do 2. kola postupují k výběru na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

* uvedené doklady dodají uchazeči vybraní pro druhé kolo

OnlineDays & TechnicDays – odborné přednášky pro studenty

$
0
0

Chcete si rozšířit obzory? Získat nové zkušenosti a podívat se do kanceláří prestižních firem?  Asociace studentů a absolventů (ASA) vám přináší již 9. ročník unikátní série odborných přednášek OnlineDays a TechnicDays!

V rámci této akce se můžete během dvou týdnů podívat do pražských kanceláří firem jako jsou například Deloitte, PwC Česká republika či do České spořitelny. Získáte tak užitečné informace ze světa techniky a byznysu a díky přímému kontaktu s vrcholovým managementem vybraných firem i cenné kontakty. Kromě toho také budete moci sledovat množství online přednášek, na kterých vystoupí odborníci z vybraných firem.

Registrovat k návštěvě jedné z firem a přímé účasti na přednášce se můžete zde.

 

Konference „Otevírejme radnice (ale také kraje) III.“

$
0
0

Dne 5. března 2016 se na půdě Vysoké školy ekonomické pod záštitou Fondu Otakara Motejla (Nadace OSF), Fakulty mezinárodních vztahů VŠE a KPOL konala konference „Otevírejme radnice (ale také kraje) III.“. Jak napovídá číslovka v názvu konference, jednalo se již o třetí ročník této události.

V návaznosti na krajské volby, které na podzim Českou republiku čekají, byla tématem tohoto ročníku kromě komunální politiky i politika na krajské úrovni. Akce si klade za cíl poskytnout odborné zázemí i prostor pro předávání zkušeností k transparentnosti politiky, proto se na konferenci potkávají nováčci komunální politiky s těmi zkušenými, s aktivními občany ČR i s experty z nevládní či akademické sféry.

Úvodní slovo na konferenci pronesla prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. z Katedry politologie FMV VŠE. Hlavním tématem dopoledního bloku, který moderoval Radim Bureš z Transparency International ČR, byly otevřenost krajské politiky a vztahy mezi kraji a obcemi . Odpolední blok patřil workshopům – účastníci se dozvěděli například jak má vypadat usnesení rady či jak na místní referenda.

Více o konferenci a činnosti Nadace OSF se dozvíte zde.

 

Výběrové řízení na stáž v CzechTrade: Milán

$
0
0

Fakulta mezinárodních vztahů vyhlašuje ve spolupráci s Českou agenturou na podporu obchodu CzechTrade výběrové řízení na místa stážistů v CzechTrade – Milán. Nabídka je určena pro studenty navazujícího magisterského studia Fakulty mezinárodních vztahů (především oboru Mezinárodní obchod a vedlejší specializace Ekonomická diplomacie) a bude uznána do studia za 15 ECTS jako 22F412 Zahraniční odborná stáž – dlouhodobá.  Na stáže v Evropě je možné čerpat podporu z fondů Erasmus+, na mimoevropské stáže poskytuje podporu stipendijní fond FMV.

Odborné praxe a stáže pro studenty

Stážisté z FMV na zahraničních kancelářích CzechTrade

ct

Náplň stáže a požadavky:

Náplní stáží v zahraničních zastoupeních agentury CzechTrade jsou:

  • sektorové analýzy a analýzy trhu a daného teritoria,
  • vyhledávání a zpracování informací, podkladů a kontaktů,
  • komunikace s firmami a asistence při veletrzích,
  • podpora podnikatelských misí.

Zahraniční zastoupení agentury CzechTrade požadují:

  • dobrou orientaci v makroekonomickém a podnikovém prostředí,
  • analytické myšlení a práci s MS Office,
  • kreativitu a flexibilitu,
  • samostatnost a schopnost kritického myšlení,
  • komunikativnost a zájem o konkrétní témata spojená s teritoriem nebo odvětvím;
  • specifické jazykové požadavky nad rámec angličtiny:
    • Milán – italština

Přihláška musí obsahovat:

  • strukturovaný životopis v angličtině s uvedením jazykových znalostí a zahraničních zkušeností;
  • motivační dopis v angličtině;
  • nástin tématu projektu či diplomové práce, na kterém by student chtěl pracovat a jeho vazby na nabízenou stáž

Kriteria hodnocení:

Váha kritéria Kritérium
40 % Motivační dopis
30 % Průměrný prospěch
30 % Téma diplomové práce resp. Nástin činnosti na stáži

Přihlášky do výběrového řízení zasílejte mailem na adresu eva.grebe(at)vse.cz do 18. dubna 2016.

Pozvánka na přednášky expertů z praxe v rámci předmětu 2SE533/Čínská ekonomika

$
0
0
Katedra světové ekonomiky a vedlejší specializace Čínská studia na FMV si vás dovolují pozvat na přednášky expertů z praxe a hostujících profesorů! • 11. dubna 2016 (9:15): "China´s Trade Policy" - profesorka Anna Magdalena Wróbel, přednáška v angličtině • 18. dubna 2016 (9:15): "Nanotechnologie v Číně: zkušenosti společnosti Nafigate" - PhDr. Lenka Mynářová, členka představenstva společnosti Nafigate, a.s. Viz také: www.nafigate.com • 18. dubna 2016 (11:00): "Česká ekonomická diplomacie v ČLR, s důrazem na centrální a západní regiony" - Ing. Zbyněk Noha, generální konzul České republiky v Chengdu (Čína). Viz také: www.mzv.cz/chengdu Přednášky se konají vždy v pondělí, v místnosti 228 SB, v rámci předmětu 2SE533 - Čínská ekonomika. Vzhledem k omezené kapacitě místnosti se prosím předem registrujte u garantky předmětu, doc. Ing. Zuzany Stuchlíkové, Ph.D. (stuchliz@vse.cz). Katedra světové ekonomiky a vedlejší specializace Čínská studia na FMV si vás dovolují pozvat na přednášky expertů z praxe a hostujících profesorů! 11. dubna 2016 (9:15): "China´s Trade Policy" - profesorka Anna Magdalena Wróbel, přednáška v angličtině 18. dubna 2016 (9:15): "Nanotechnologie v Číně: zkušenosti společnosti Nafigate" - PhDr. Lenka Mynářová, členka představenstva společnosti Nafigate, a.s. Viz také: www.nafigate.com 18. dubna 2016 (11:00): "Česká ekonomická diplomacie v ČLR, s důrazem na centrální a západní regiony" - Ing. Zbyněk Noha, generální konzul České republiky v Chengdu (Čína). Viz také: www.mzv.cz/chengdu Přednášky se konají vždy v pondělí, v místnosti 228 SB, v rámci předmětu 2SE533 - Čínská ekonomika. Vzhledem k omezené kapacitě místnosti se prosím předem registrujte u garantky předmětu, doc. Ing. Zuzany Stuchlíkové, Ph.D. (stuchliz@vse.cz).

FMV KVÍZ – Poměřte síly nejen se studenty, ale i s vyučujícími!

$
0
0

Jste soutěkviz1živí? Myslíte si, že pro vás oblast ekonomie není španělskou vesnicí a zároveň máte všeobecný přehled? Sledujete aktuální politické i hospodářské dění po celém světě? Rádi byste své znalosti zúročili i jinak než u testů a zkoušek? A chcete si vyzkoušet, jak dobře vám to bude myslet pod tlakem minutového časového limitu? Ukažte, co ve vás je, a se svým týmem vyhrajte FMV Kvíz!

Fakulta mezinárodních vztahů pro vás připravila FMV Kvíz – jedinečnou soutěž, která nejen prověří vaše vědomosti, ale hlavně vám umožní poznat nové spolužáky z různých ročníků i oborů. A to není vše! Součástí každého z týmů bude jeden z vyučujících působících na fakultě či přímo někdo z jejího vedení! Samozřejmě to nebude jen o vědomostech, i když převážně ony vás dovedou k vítězství. Jde hlavně o to dobře se bavit, seznámit se s dalšími studenty a poznat lépe vyučující, které jste doteď znali jen zpoza katedry. Díky týmové spolupráci budou prolomeny bariéry a užijete si to!

Celou akcí, která se bude konat ve středu 27. dubna od 18 hodin v kavárně Deštník na VŠE, vás provede proděkan pro zahraniční vztahy a PR Radek Čajka. Účast potvrdili například děkan FMV Josef Taušer, vedoucí Katedry románských jazyků Dominika Kovářová či proděkan FMV pro pedagogickou činnost Pavel Hnát. Otázky budou tematicky rozděleny do několika bloků, které budou průběžně bodovány. Tři týmy s největším počtem bodů po třetím kole se utkají o vítězství v rozstřelu. Po ukončení soutěže bude následovat networking a raut.kviz2

Vzhledem k tomu, že účelem kvízu je nejen pobavit se a případně vyhrát, ale i seznámit se se spolužáky napříč obory i ročníky, budou účastníci vybráni tak, aby týmy byly co nejpestřejší. Ohled tedy nebude brán jen na to, kdo se registroval dřív, ale i na studijní obor či ročník studia. Kvízu se může zúčastnit 45 studentů FMV!

Registrovat se můžete zde a to až do půlnoci 22. dubna. Registrace je závazná!

Těšíme se na vás 27. 4. v Deštníku!

Letní škola o střední Evropě v Budapešti

$
0
0

Nevládní organizace Antall József Knowledge Centre (AJKC) si Vás dovoluje pozvat na letní školu Antalla Józsefa, která se bude konat ve dnech 4.7. – 15.7 v Budapešti.

Letní škola Antalla Jósefa je příležitostí pro hlubší porozumění podstatě středoevropského projektu Visegrádské čtyřky. Kombinací přednášek, seminářů, workshopů nebo kulatých stolů mohou účastníci zkoumat různé aspekty tohoto jedinečného partnerství, včetně zahraniční a bezpečnostní politiky, historie, energetiky nebo kultury. Ročník 2016 se s ohledem na příležitost 25-leté existence této spolupráce zaměří především na její historii a vývoj. Cílem je vedle předávání znalostí i interkulturní komunikace, která je v programu zajištěna např. v podobě výletu do Visegrádu či multikulturního večera.

Letní škola je určena všem magisterským a doktorandským studentům převážně ze zemí střední a východní Evropy. Každoročně se na letní škole objeví řada známých osobností, mezi nimi například Karel Schwarzenberg nebo Mikuláš Dzurinda a další.

Účastníci ze střední a východní Evropy mají nárok na stipendium, které pokryje náklady spojené s cestou, ubytováním a stravováním.

Uzavírka přihlášek je 6.5.2016. Nepromeškejte jedinečnou šanci!

Více informací naleznete zde: http://www.ajsummerschool.com

Hlasování o Fakultu Roku 2016 prodlouženo do konce dubna – neváhejte a podpořte FMV!

$
0
0

Soutěž Fakulta Roku je průzkumem mezi studenty a čerstvými absolventy vysokých škol v České republice, jak se jim na jejich vysoké škole/fakultě studuje nebo studovalo. Soutěž je, na rozdíl od jiných žebříčků českých médií, založena pouze na pohledu studentů a čerstvých absolventů, kteří hodnotí kvalitu výuky a prostředí pro výuku.

Hlasování o nejlepší Fakultu Roku 2016 je prodlouženo až do konce dubna 2016.

Neváhejte a zapojte se! Svoji fakultu můžete podpořit na zde.

FakultaRoku2016_940x190

Rozhovor o běžném pracovním dnu vedení FMV: Proděkan pro zahraniční vztahy a PR

$
0
0

IMG_2514Dalším ze čtyř proděkanů FMV je od únorové změny vedení Ing. Radek Čajka, Ph.D. Ten nejen že se stará o vytváření celkové image fakulty, ale také do jeho kompetencí spadají zahraniční záležitosti. Řešení aktivit PR i zahraniční vztahy jsou samozřejmě kontinuálními záležitostmi, jak tedy vypadá jeho každodenní rutina?

1. Co bylo dnes hlavní náplní Vaší práce? 

Dnes (tedy v pondělí) jsem velkou většinu svého času věnoval výuce. Ta se mi v aktuálním semestru dostala do dvou po sobě jdoucích dnů, což je sice poměrně efektivní, ale také celkem náročné. V průběhu dne jsem stihnul jednu přednášku a tři cvičení, vše v anglickém jazyce. Výuka mě ale hodně baví a dělá moji práci velice pestrou.

Kromě učení samotného jsem ale musel stihnout i vyřizování dalších věcí, jako jsou např. letní školy v zahraničí pro studenty, organizace pobytu zahraničních profesorů nebo PR aktivity fakulty.

2. Stihnete si při Vašem pracovním vytížení dojít na oběd? 

Určitě. Přiznám se, že bych bez obědu nebyl schopen dobře fungovat. Snažím se jíst pravidelně přes den a kromě snídaně stihnu každý den během dopoledne jednu či dvě malé svačiny. Jinak na oběd chodím do většiny stravovacích zařízení na VŠE. Pokud nemám moc času, zaskočím si sám do menzy. S panem děkanem zase chodím téměř výhradně na zdravou stravu. Pokud jdu na oběd např. se zahraničním profesorem, tak je většinou cílem buď Akademický klub nebo Deštník.  IMG_2507

3. Je prostor, aby se Vám stalo něco nečekaného, nebo máte vždy přesný plán? 

Nevím, zdali je to správně, ale vždy jsem měl rád alespoň základní plán. O to se snažím i nyní. Hodně využívám kalendář i úkoly v Outlooku, výhodou je, že o všem podstatném mám přehled na telefonu i tabletu. I přesto je ale přirozené, že pracovní den formují nenadálé úkoly a záležitosti. Přijde jeden důležitý mail a hned máte práci třeba na dvě hodiny, ačkoli jste si mysleli, že ony dvě hodiny využijete k řešení jiných záležitostí. Co mě ale funkce proděkana (ač krátká) naučila, je třídit úkoly dle významu. Dříve jsem se snažil řešit vše co nejdříve, nyní ale vím, že vše v daném dni vyřídit nestihnu. Méně důležité věci tedy musí počkat.

4. Koho potkáváte v práci nejčastěji? 

Možná to bude znít překvapivě, ale nejčastěji potkávám studenty. A to mě moc těší, protože jak jsem uvedl dříve, výuka mě baví. Jinak se vidím prakticky denně se všemi ostatními proděkany i panem děkanem. Několikrát denně se většinou stavím i na děkanátu samotném. Často zajdu na oběd např. s Pavlem Žamberským nebo Petrem Králem.

5. Máte nějakou oblíbenou část dne/týdne? 

Asi každý má rád pátek, mne nevyjímaje. Specifické je i úterní odpoledne, kdy končím s výukou. Do té vkládám hodně energie a snažím se o to, abych udržel její určitou kvalitu. Když tedy pro daný týden skončím, přemýšlím o tom, jak se vše povedlo a začínám si připravovat v rámci časových možností výuku pro další týden. Jinak často jezdím do práce autem, čili oblíbenými částmi dne je brzké ráno či pozdní večer, kdy je v Praze snesitelný provoz.

6. Čím většinou v práci končíte?

Popravdě se snažím končit s dobrým pocitem, že se mi podařilo kvalitně odvést práci. Každopádně než vypnu počítač, tak se snažím nedodělané úkoly posunout v kalendáři a nenechat nezodpovězený žádný mail, který vyžaduje urgentní odpověď. Stejně je to ale tak, že i večer doma sleduji příchozí poštu. Už se ji nesnažím vyřizovat, ale alespoň ji třídím podle důležitosti. Pokusím se ale zakončit vtipně: většinou v práci končím tím, že se vracím do již zamčené kanceláře, protože si pravidelně zapomínám vzít klíče od auta. Někdy se vracím pár kroků, někdy až z garáže.

2016 Fun with Tsing Hua – CTM Summer Program

$
0
0

The Fun with Tsing Hua – CTM Summer Program is a two-week program tailored for students from CTM partner schools. It will take place from July 17 to July 30, 2016 at the College of Technology Management, National Tsing Hua University, Taiwan.

Participants will experience the rich Taiwanese culture, delicious cuisine and sessions of business courses, company visits, sightseeing and the opportunity to meet friends from all over the world!

The application fee for the two-week program is USD 600.

The application deadline is April 30, 2016. The completed application form or any inquiries can be emailed to oiactm@my.nthu.edu.tw.

More information is available here.

Viewing all 821 articles
Browse latest View live